Stała obsługa prawna firmy

Coraz częstszym zjawiskiem wśród polskich przedsiębiorstw – aczkolwiek nie jest to zarezerwowane tylko dla naszego rynku i podobnie dzieje się na całym świecie – jest delegowanie pewnego zakresu obowiązków do firm zewnętrznych. Dość powszechnym zjawiskiem jest zewnętrzna księgowość czy też obsługa prawna firm, powierzona wybranej kancelarii.

Plusy i minusy takiego rozwiązania

Jakkolwiek eksperci przekonują, że zatrudnienie na etat prawnika, czyli tzw. in-house-lawyer, który skupi się tylko i wyłącznie na kwestiach prawnych związanych z naszą firmą czy spółką zazwyczaj okazuje się dobrym rozwiązaniem, nie zawsze jest to opłacalne zwłaszcza w przypadku średnich i mniejszych przedsiębiorstw, nie mówiąc już o jednoosobowej działalności gospodarczej – która swoją drogą musiałaby wtedy przestać być jednoosobowa.

Na takie rozwiązanie zazwyczaj decydują się najwięksi gracze na rynku – jednocześnie trzeba przyznać, że w tego typu przedsiębiorstwach, ilość spraw wymagających wsparcia prawnego zazwyczaj jest o wiele większa. W przypadku firm nieco mniejszych, dobrym posunięciem jest podpisanie stosownej umowy z wybraną kancelarią prawną.

Stała współpraca z kancelarią

Jak już wspomniano, obsługa prawna firm często prowadzona jest przez firmy zewnętrzne. Warunki takiej współpracy ustalane są w oddzielnej umowie, która warunkuje zakres świadczonych usług oraz ich wymiar czasowy. Rzecz jasna, w takim przypadku konieczne jest udzielenie wybranej kancelarii jak największej ilości informacji na temat prowadzonego przez nas biznesu.

Jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze finansowo, jednocześnie jednak wciąż zyskujemy kompleksową obsługę, która w znaczny sposób uprości prowadzenie działalności. Niekiedy kontakt z kancelarią prawną warto nawiązać już podczas zakładania spółki i na etapie wpisu do KRS – także na tym etapie będziemy mogli liczyć na fachową pomoc.

Zakres stałej obsługi prawnej

Wybrana przez nas kancelaria, po podpisaniu umowy, zapewnia doradztwo we wszystkich aspektach naszej działalności, które wymagają wsparcia prawników. Co więcej, staje się naszym reprezentantem w przypadku wszelakich potencjalnych sporów, odpowiednie kroki podejmuje również w przypadku konieczności egzekwowania należności. Oprócz tego, będzie reprezentować nas przed organami administracyjnymi i skarbowymi oraz przed sądem.

Ponadto, możemy liczyć na sporządzanie i opiniowanie umów, sporządzanie dokumentów wewnętrznych, pokroju np. regulaminów czy zarządzeń oraz fachowe doradztwo w kwestiach, które są związane z naszym przedsiębiorstwem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *