W tym wpisie poznasz bardzo ważne informacje dotyczące szukania pomysłów.
Specjalnie dla Ciebie zapytałem ponad 150 osób: jaki jest Twój największy problem ze znalezieniem pomysłu na biznes. Niedawno dokonałem analizy odpowiedzi i dziś przedstawię Ci:
Największe problemy ze znalezieniem pomysłów na biznes
1. Brak osoby do pomocy
Wiele osób udzieliło odpowiedzi, że samodzielne otworzenie działalności to ich największy problem. Oczywiście zgadzam się z taką odpowiedzią. Samodzielne porywanie się na zbyt duży projekt może być za dużym wyzwaniem zarówno organizacyjnym, ale przede wszystkim finansowym.
Zobacz również: Dochodowe branże
2. Nie wiem na co jest popyt?
Brak wiedzy na temat tego na co jest popyt to ważna odpowiedź. Uświadomiła mi, że wiele osób zwraca uwagę na potrzeby klientów. Jest to bardzo ważne. To niemalże najważniejsze w prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu: potrzeby klienta są najważniejsze.
3. Brak zainteresowań
Brak zainteresowań to kolejny problem w generowaniu pomysłów na biznes. Brak pasji czy też zwykłych zainteresowań może stanowić wielki problem. Tym bardziej, że niemalże wszędzie powiela się mit, że: „wystarczy znaleźć własną pasję i otworzyć biznes na niej oparty”.
4. Dużo pomysłów nie mogę wybrać
Z jednej strony brak jakichkolwiek pomysłów, a z drugiej ich zbyt duża liczba może stanowić również duży problem. Podobnie jak w życiu sprawdza się powiedzenie: „co za dużo to niezdrowo”. W przypadku zbyt dużej liczby pomysłów na biznes można łatwo wpaść zakłopotanie i wybrać niewłaściwy do realizacji.
5. Brak kreatywności
Kolejną barierą w generowaniu nowych pomysłów biznesowych jest niska zdolność tworzenia nowych pomysłów, czyli kreatywność. Brak kreatywności to jedna z najczęstszych odpowiedzi na tytułowe pytanie. Ten problem powiązany jest z kolejnym.
Zajrzyj jeszcze tutaj: Pomysły na biznes w małym mieście
6. Już jest wszystko
Często spotykana odpowiedź to: wszystko już jest na rynku, już wszystko wymyślono. Niestety osoby, które odpowiedziały podobnie są w błędzie, ponieważ co roku setki tysięcy nowych produktów wchodzi na rynek.
7. Brak wiedzy
Kolejną barierą jest brak wiedzy. Często aby otworzyć daną działalność trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę. Również doświadczenie w wykonywaniu danych czynności należy do wiedzy.
Wiedzę niezbędną do otworzenia i prowadzenia działalności możemy podzielić na ogólną – dotyczącą wszystkich rodzajów biznesu (marketing, informatyka, podatki) oraz szczegółową – dotyczącą danej branży lub sektora. Szczegółową wiedzą jest na przykład znajomość trendów w dziedzinie fryzjerstwa jak i również techniki cięcia.
8. Strach
Strach to cichy zabójca przedsiębiorczości. I to niestety trudny do pokonania, ale na szczęście da się go pokonać. Na kilka, albo nawet kilkanaście sposobów. Najważniejsze jest posiadanie dużej motywacji do działania.
9. Opłacalność biznesu
„Nie wiem co się opłaca otworzyć”, „nie wiem ile można na tym zarobić” – to częste odpowiedzi, które padły w ankiecie.
Brak wiedzy na temat opłacalności to kolejne ograniczenie z którym zmagają się początkujący przedsiębiorcy. Tylko dochodowy biznes warto otwierać, lecz skąd można wiedzieć czy dany biznes w ogóle wypali i czy będzie dochodowy.
10. Brak kapitału na start
Brak kapitału na start może stanowczo ostudzić zapał do otworzenia własnej firmy, a na pewno ogranicza wymyślenie ciekawego pomysłu biznesowego. Na szczęście nie każdy pomysł biznesowy wymaga dużych nakładów, a podczas generowania pomysłów nie warto w ogóle myśleć o aspektach marketingowych czy finansowych.
W kolejnym wpisie przedstawię Ci największe zagrożenia związane z wyborem nieodpowiedniego pomysłu na biznes do realizacji. A w następnym przedstawię Ci jak rozwiązać każdy z problemów przedstawionych powyżej.
A co według Ciebie jest największym problemem w znalezieniu dobrego pomysłu na biznes? Napisz w komentarzu. Obiecuje, że odpiszę na każdy.