Czy koszta ogrzewania zimą z definicji muszą być wysokie? Okazuje się, ze nie. Co więcej, praktycznie każdy ma możliwość obniżenia – i to na wiele całkiem prostych sposobów.
1. Umiejętne wietrzenie pomieszczeń.
Sprawa jest prosta – o ile w lato można sobie pozwolić na długie wietrzenie, to zimą może ono prowadzić do mocnego wychłodzenia pomieszczeń. Rezygnować z niego jednak nie warto. Co więc robić? Wietrzyć, ale krótko – za to intensywnie. Kilka, góra kilkanaście minut, szeroko otwartych okien, a potem koniec.
2. Korzystaj ze słońca
Jeżeli część okien masz ustawionych na południe, nie zasłaniaj ich w ciągu dnia, kiedy światło słoneczne w naturalny sposób nagrzewa Twoje mieszkanie. Tak, nawet zimą może to mieć znaczenie.
3. Nie zasłaniaj kaloryferów
Wiele osób urządzając swoje mieszkanie częściowo zasłania kaloryfery, zakładając, ze częściowe ich odsłonięcie wystarczy. W efekcie ciepło w mieszkaniu rozchodzi się dużo mniej efektywnie, co ma swoje odzwierciedlenie w późniejszych rachunkach. Zadbaj więc przy aranżacji o to, aby grzejniki nie były niczym zasłonięte – ani meblami, ani odłożonymi przedmiotami.
4. Ekrany zagrzejnikowe
Skoro mowa o kaloryferach – idealna jest sytuacja, gdy za nimi znajdzie się ekran lub mata służąca do odbijania ciepła. Idealną jest sytuacja, gdy tego rodzaju osłona zostanie przymocowana do całej powierzchni między grzejnikiem a ścianą, jeśli się nie da – można wsunąć ją przynajmniej częściowo. W przypadku tradycyjnych kaloryferów bywa to utrudnione, ale jeżeli planujesz za jakiś czas wymienić je na grzejniki dekoracyjne, pomyśl i i tym.
5. Uszczelnij okna
Na nieszczelne okna można narzekać, ale znacznie lepiej po prostu wymienić uszczelki. Dzięki temu mniej ciepła będzie uciekać przez okno, co przełoży się także na niższe kwoty na rachunkach za ogrzewanie.
6. Nie musisz ogrzewać całego mieszkania
Jeżeli posiadasz kilka pokoi, ale nie korzystasz z wszystkich naraz, weź na to poprawkę. Oczywiście, czasem trzeba częściowo odkręcić grzejnik, aby np. uniknąć zawilgocenia pomieszczenia, ale jeżeli cały dzień spędzasz w jednym pokoju, to inny może mieć temperaturę odrobinę niższą.
7. Nie musisz grzać cały dzień
Wychodząc do pracy możesz przykręcić lub zakręcić ogrzewanie, a ponownie ustawić je dopiero po powrocie. Nawet jeśli będzie to oznaczać chwilowe ustawienie mocniejszego grzania i późniejsze zmniejszenie do docelowego ustawienia, w skali doby zaoszczędzisz. Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie na podczerwień (czytaj więcej). Promienniki na podczerwień grzeją tylko wtedy gdy są włączone. Ten sposób możesz ogrzewać, taras lub łazienkę. Zaletą jest to, że za ogrzewanie płacisz tylko gdy jesteś w domu i włączysz ogrzewania. Sprawdź na stronie producenta promienników na podczerwień Headscope.
8. Temperatura w czasie snu
Wiele osób lepiej śpi w temperaturze otoczenia o jeden lub dwa stopnie niższej, niż funkcjonuje w czasie dnia – zwłaszcza, ze i tak leży się wtedy pod ciepłą kołdrą. Pomyśl o tym, bo może się to przełożyć także na Twój odpoczynek.
9. Termoizolacja
Na efektywność ogrzewania wpływa także jakość termoizolacji budynku. W przypadku mieszkań w blokach dba o to zarządca budynku, jednak w przypadku domów jednorodzinnych musisz pamiętać o tym Ty w trakcie remontów.
10. Termostat
Warto pamiętać także o termostacie na grzejnikach. Dzięki niemu możesz dopasować ogrzewanie do temperatury pokoju.