Jaką maszynę do szycia wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że szycie ręczne jest czasochłonne i męczące, dlatego maszyna do szycia to nieodłączny element wyposażenia zarówno początkującego, jak i doświadczonego krawca. Wynalazek ten służy nie tylko do prostych przeróbek, ale i zaprojektowania i stworzenia kolekcji własnych, niepowtarzalnych ubrań. Czynniki są zależne w głównej mierze od stopnia zaawansowania oraz chęci doskonalenia umiejętności krawieckich.

Maszyna do szycia zazwyczaj jest inwestycją na długie lata, dlatego decydując się na jej zakup, powinniśmy dogłębnie przemyśleć swój wybór. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które znacznie się od siebie różnią. Niektóre z nich są mechaniczne, inne zaś komputerowe, z chwytaczem wahadłowym bądź rotacyjnym, wyposażone w kilkadziesiąt lub kilka najpotrzebniejszych ściegów. Warto, aby wybór właściwego sprzętu był podyktowany jego przeznaczeniem. Stojąc przed kupnem maszyny do szycia, należy zastanowić się, czy będziemy szyć jedynie okazjonalnie, czy może stanie się to naszą codziennością. Zastanawiasz się, jaką maszynę do szycia kupić? Przeczytaj nasz artykuł i dobierz model maszyny w pełni dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb!

Maszyna mechaniczna czy komputerowa?

Obecnie na rynku handlowym możemy spotkać szeroką gamę modeli maszyn do szycia. Najprościej urządzenia te można podzielić na  typy: mechaniczne i komputerowe (elektroniczne). Zależnie od rodzaju maszyny, jej funkcje i możliwości są zróżnicowane. Standardowym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętu, powinno być przede wszystkim sposób jego pracy. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności w dziedzinie krawiectwa, chcesz szyć na co dzień, tym samym korzystając z wielu zaawansowanych funkcji urządzenia – warto rozważyć maszyny komputerowe. Natomiast w przypadku, kiedy urządzenie do szycia będzie służyć Ci sporadycznie, dobrym rozwiązaniem będzie wybór maszyny mechanicznej. Jej cena będzie znacznie niższa, a do niewielkich przeróbek krawieckich jest zdecydowanie wystarczająca. Warto nadmienić, że współczesne modele maszyn mechanicznych inspirowane są budową klasycznych typów urządzeń. Dawniej, do płynnej pracy maszyny wymagany był mechanizm ukryty w pedale. Tempo urządzenia było pod kontrolą naszych nóg. Dziś, takie maszyny zazwyczaj zaopatrzone są w silnik elektryczny, jednak sam tryb pracy nie uległ zmianie. Najwięcej wspólnego z tradycyjnymi typami maszyn mają modele, takie jak: Janome Juno E1015, Elna 220 eX czy Brother BQ17 oraz wiele innych, dostępnych na stronie maszyny-szwalnicze.pl. W maszynie mechanicznej każdorazowe dobieranie odpowiedniej funkcji, szerokości i długości ściegu odbywa się w sposób manualny. Polecane modele to te z płynną regulacją gęstości oraz parametrów szycia. Elektroniczne i komputerowe maszyny dają nam możliwość zmiany ustawień. Z uwagi na to rozwiązanie, zyskujemy możliwość zapamiętania przez urządzenie indywidualnych modyfikacji, które uprzednio zostały przez nas wprowadzone. Tego rodzaju sprzęty posiadają także zaprogramowane wzory liter, dzięki czemu  z łatwością możemy wyszyć dowolny napis. W porównaniu do maszyn mechanicznych, coraz więcej modeli komputerowych do płynnej pracy nie potrzebuje nożnego rozrusznika. Na chwilę obecną, uważane są za najbardziej zaawansowany typ domowych maszyn do szycia. Do najczęściej wybieranych należy model Brother F410 czy Janome Juno J30.

maszyna do szycia Brother F410

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny – który wybrać?

Mechanizm odpowiadający za wiązanie górnej i dolnej nitki inaczej nazywany jest chwytaczem. Wbrew pozorom, to bardzo istotny element maszyny do szycia. Ze względu na rodzaj chwytacza wyróżniamy dwa typy maszyn do szycia: z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym. Maszyny z chwytaczem wahadłowym funkcjonują na rynku od wielu lat i tym samym są najbardziej zbliżone do tradycyjnych urządzeń krawieckich, z których niegdyś korzystały nasze mamy czy babcie. Sprzęty z chwytaczem wahadłowym posiadają wkładany bębenek na dole, zaś te z wahaczem rotacyjnym – od góry.  Chwytacz rotacyjny jest znacznie bardziej łatwiejszy i komfortowy w obsłudze, jednak dla wielu osób to drugie rozwiązanie jest lepsze, głównie ze względu na przyzwyczajenia do budowy tradycyjnej maszyny. Warto wspomnieć, iż chwytacz wahadłowy jest nieco głośniejszy, szczególnie przy wysokich obrotach, co może przypominać urządzenie starej generacji. Maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej, a wydawany dźwięk to raczej szum, aniżeli charakterystyczny terkot. Z chwytaczem powiązany jest również transport materiału. Należy zaznaczyć, że chwytacz rotacyjny ma w wyższym stopniu rozbudowany transport, co ułatwia proces szycia oraz wpływa na komfort użytkowania.

Regulacja docisku stopki

Każdy materiał, z którym przyjdzie nam pracować wymaga innego podejścia. Jeśli chcesz tworzyć niepowtarzalne wybory krawieckie z różnych tkanin – Twoja maszyna musi być funkcjonalna i wszechstronna. Wiadome jest, że delikatne materiały nie wymagają docisku stopki. Inaczej jest w przypadku tkanin twardych. Dlatego, wybierając swoją własną maszynę do szycia, warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas sprzęt został wyposażony w takową funkcję. Ponadto, szczególnie polecane są stopki z systemem mocowania typu matic. System ten daje możliwość dokupienia nieograniczonej ilości stopek dla swojej maszyny. Co więcej, ich wymiana odbywa się w nieskomplikowany i błyskawiczny sposób. Regulacja docisku stopki odpowiedzialna jest za siłę docisku stopki do ząbków transportera, co ma istotny wpływ podczas wykonywania prac na maszynie. Funkcja ta zdecydowanie ułatwi szycie zarówno grubych (np. skóra, czy podwójne warstwy tkaniny), jak i cienkich materiałów ( np. jedwab, len). Docisk możemy dopasować używając pokrętła, które umiejscowione zostaje zazwyczaj nad stopką.  Wybranie większej wartości będzie równoznaczne ze zwiększeniem docisku. W nieco bardziej zaawansowanych modelach komputerowych, użytkownik może korzystać ze sterowania elektronicznego, znajdującego się na wyświetlaczu maszyny. Funkcję regulowanego docisku stopki znajdziemy w maszynach komputerowych, np. w modelu Elna 720 eX czy Janome QXL 605 oraz wielu innych, dostępnych na stronie maszyny-szwalnicze.pl.

Janome QXL65

Wybór ściegów

Niewątpliwie, liczba i rodzaje ściegów to istotny parametr każdej maszyny do szycia. Zależnie od wybranego przez nas modelu, mogą one się znacząco różnić. Szacuje się, iż poszczególne modele urządzeń dysponują od 10 do 250 ilości ściegów. Najmniejszą liczbę posiadają maszyny mechaniczne, zaś najwięcej wzorów posiadają zaawansowane sprzęty komputerowe, tudzież maszyny elektroniczne. Jeśli jesteś początkującym krawcem i zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, postaw na standardowe ściegi proste i zygzakowe, które oferuje mechaniczna maszyna do szycia. To absolutne minimum, które pozwoli Ci na drobne, niewielkie interwencje krawieckie. W przypadku, gdy szycie to Twoja pasja i marzysz o tworzeniu własnych, nietuzinkowych wyrobów szwalniczych, z pewnością pomocne okaże się wykorzystanie ściegów ozdobnych i literkowych, ściegi przeznaczone dla tkanin elastycznych oraz overlockowe. W maszynach mechanicznych ściegi ustawiane są za pomocą pokrętła, zaś w modelu komputerowym, użytkownik wybiera je na wyświetlaczu LCD.  Oprócz tego, wyświetlane są tam niezbędne informacje związane z wybranym przez nas ściegiem oraz wskazówki, jaki rodzaj stopki będzie odpowiedni do wybranego ściegu. Pozostając w temacie ściegów, równie ważna jest regulacja szerokości i długości. Mechaniczne maszyny dysponują szerokością sięgającą maksymalnie do 5 mm. Z kolei maszyny komputerowe oraz wysokiej klasy urządzenia od 7 do 9 mm. Dla przykładu, ściegi ozdobne znacznie lepiej prezentuje się, jeśli jest szersze – dzięki temu zyskuje on wyrazistość. Wśród polecanych modeli znajdziemy markę Juki, Singer, Brother, Elna, maszyna do szycia Janome oraz szereg innych, które dostępne są w asortymencie sklepu TechMasz.

Dodatkowe funkcje maszyny

Stojąc przed zakupem maszyny do szycia, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wyposażenie urządzeń, jakimi są:

Automatyczny nawlekacz igły – to bardzo przydatne narzędzie, które jest stanowi nieocenioną pomoc w procesie szycia. Mimo, iż obecnie niemal każda maszyna posiada automatyczny nawlekacz igły, w najbardziej podstawowych urządzeniach, niestety może go zabraknąć. Zadaniem nawlekacza jest pomoc użytkownikowi w przewleczeniu nitki przez ucho igły. Na rynku możemy spotkać zarówno wersje manualne, jak i automatyczne. Wybierając pierwszą z nich, będziemy musieli ręcznie opuścić odpowiedni element, a następnie w sposób manualny nawlec nitkę. W wersji automatycznej jednym ruchem opuszczamy i tym samym nawlekamy igłę. W bardziej zaawansowanych modelach, możemy natknąć się na elektroniczny nawlekacz, który większość czynności wykona za nas.

Prędkość szycia – regulacja prędkości szycia to  rozwiązanie, które przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy zależy nam na precyzji szycia lub wyszywaniu czy naszywaniu aplikacji. Tempo, w jakim pracuje maszyna jest dla krawca bardzo istotną kwestią. Ilość wkłuć na minutę przekłada się na czas naszej pracy. Prędkość, z jaką pracują maszyny domowe może sięgać nawet do 1000 wkłuć na minutę, przy czym standardem jest od ilość od 600 do 800 wkłuć. Maszyny komputerowe posiadają suwak, za pomocą którego możemy dowolnie wybrać pożądaną prędkość.

Szycie wsteczne – spośród wielu funkcji, ta jest niezbędna do rozpoczynania oraz zakańczania ściegów. W maszynach do szycia może być ona uruchamiana w sposób automatyczny lub manualny. Obecnie, niemal każdy model posiada takowe udogodnienie, niemniej jednak przed zakupem, warto sprawdzić także ten parametr. Przycisk wskazujący szycie wstecz usytuowany jest zwykle nad igielnicą bądź na frontowym panelu po prawej stronie. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się przy cerowaniu odzieży, gdzie wymagana jest zmiana kierunku szycia. Bardziej zaawansowane modele posiadają specjalne programy, dedykowane szyciu wstecznemu.

Ryglowanie – w niektórych modelach maszyn spotkamy się z funkcją ryglowania. Przede wszystkim służy ona do zabezpieczenia ściegu na początku i na końcu. Urządzenie może wykonać swoją pracę na nawet najmniejszej przestrzeni, uwzględniając przy tym szerokość ściegu. Maszyna najpierw wyszyje wybrany wzór, a następnie rozpocznie proces mocowania, po czym zakończy swoją pracę.

Obrzucanie dziurek na guziki – narzędzie to jest sporym ułatwieniem dla użytkownika maszyny. Zależnie od modelu maszyny, możemy skorzystać z kilku bądź kilkunastu wzorów i ustawień szerokości dziurki. Niektóre z urządzeń dysponują czterostopniowym systemem obrzucania dziurki, bardziej zaawansowane – automatyczny, gdzie wystarczy jedynie włożyć guzik i nacisnąć pedał, a maszyna sama obszyje dziurkę dostosowaną do wymiarów guzika.

Pozycjonowanie igły – w urządzeniach mechanicznych igła zatrzymuje się wraz z zaprzestaniem szycia. W nieco bardziej zaawansowanych modelach, użytkownik podejmuje decyzję, czy igła ma pozostać w pozycji górnej lub w materiale. Pozycjonowanie igły to rozwiązanie jest bardzo często spotykane w komputerowych maszynach do szycia, które umożliwiają zmianę pozycji igły na najwyższą lub najniższą.

Obcinanie nici – w każdej maszynie znajduje się niewielki nożyk, za pomocą którego możemy dowolnie skrócić nitkę. Modele komputerowych maszyn do szycia coraz częściej zostają wyposażone w automatyczny obcinacz nitki. To spora wygoda dla krawca, gdyż urządzenie za pomocą jednego przycisku jest w stanie wykonać tę czynność za nas. Jest to zdecydowanie bardziej wygodniejsze niż manualny obcinacz czy zwykłe nożyczki. Oprócz tego, możemy również spotkać nożny obcinacz, który zazwyczaj znajduje się u stóp użytkownika, dzięki czemu nie musi odrywać się od pracy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia to nie lada wyzwanie. Nasz zakup powinien być podyktowany w głównej mierze indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami. Przede wszystkim, należy zastanowić się, jak często będziemy korzystać z maszyny do szycia oraz czego oczekujemy. Pragniemy stworzyć własną, nieszablonową kolekcję odzieży, czy może maszyna będzie nam służyć do drobnych przeróbek domowych i lepiej będzie wybrać sprzęt dla początkujących? Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych funkcji. W ten sposób dopasujesz maszynę do szycia w pełni dostosowaną do swoich potrzeb!

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *