Maksymalna efektywność biznesu dzięki optymalnym technologiom budowlanym

Wybór właściwych technologii budowlanych bywa bagatelizowany. Tymczasem to czynnik, który wpływa na funkcjonowanie całego biznesu, a nawet decyduje o jego efektywności. W tym artykule porównujemy dwie konstrukcje (stalowe i murowane) oraz zastanawiamy się nad tym, jaki mają wpływ na przyszłość przedsiębiorstwa.

Konkurencyjne technologie budowlane

W ostatnich latach szczególnie da się zauważyć dwie konkurujące ze sobą technologie: modułową i murowaną. Wszystko za sprawą konstrukcji stalowych, które wykorzystywane są w coraz to większej liczbie branż. Z tego też powodu zaczęły pojawiać się pytania o wydajność tego rozwiązania. Czy rzeczywiście może wyprzeć tradycyjne technologie budowlane?

Modułowa budowa opiera się na łączeniu prefabrykatów. Są to wcześniej stworzone elementy (najczęściej robione według konkretnych schematów, jednak mogą być też “na zamówienie”), które należy odpowiednio ze sobą złożyć. W tym celu wykorzystywane są oczywiście specjalne technologie.

Modułowy system można porównać do łączenia ze sobą klocków. To wprawdzie duże uproszczenie, ale dobrze oddaje charakter tego typu budowy. W przeciwieństwie do budynków murowanych, konstrukcje stalowe powstają więc niezwykle szybko.

Nie da się tanio i dobrze… Ale czy na pewno?

Wśród zalet konstrukcji stalowych wymienia się m.in. atrakcyjną cenę. Jednak aby istotę tej atrakcyjności zrozumieć, trzeba zestawić obiekt stalowy z murowanym. Okazuje się bowiem, że koszty wcale nie są aż tak niskie, jakby to mogło się wydawać (ze względu na krótką budowę). W czym więc tkwi haczyk?

Konstrukcje stalowe są tanie z dwóch powodów. Po pierwsze, szybsza budowa oznacza krótszy czas zastoju w biznesie. W efekcie budynek zacznie na siebie pracować w dość krótkim czasie, a straty zmniejszą się. Po drugie, konserwacja obiektów stalowych jest relatywnie tania.

Na dodatek istnieje możliwość wykonania napraw, które w tradycyjnych technologiach nie mają swojego uzasadnienia np. ze względu na nieodwracalne uszkodzenia konstrukcyjne.

Efektywność biznesu a budowa

Jak wybór technologii budowlanej odbija się na efektywności biznesu? Tak naprawdę jest to zauważalne w wielu aspektach jego działalności. Wszystko zaczyna się już bowiem od rachunku zysków i strat. Koszty całkowite inwestycji są dostrzegalne dopiero po jakimś czasie – wtedy gdy należy oszacować kwotę wydatków na konserwację i standardową eksploatację budynku. Zły wybór technologiczny można w przyszłości postawić znak zapytania nad płynnością finansową firmy. Bo co jeśli obiekt ulegnie jakiemuś kosztownemu wypadkowi?

Warto też mieć na uwadze możliwości wykorzystania budowli w inny niż zakładany sposób. Każdy inwestor powinien bowiem wiedzieć, że budynek, który można dostosować do zmieniających się potrzeb, będzie o wiele bardziej opłacalny od inwestycji w nowy obiekt.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *