Niezbędne gadżety w duchu zero waste

Zero waste (z ang. zero marnowania) to idea i styl życia zakładający maksymalne zmniejszenie ilości generowanych odpadów. Zrodziła się ona z troski o stan środowiska naturalnego na początku XXI wieku. W jaki sposób możemy wprowadzić dobre dla planety zmiany w duchu zero waste? Podpowiadamy w artykule!

Na czym polega koncepcja zero waste? 

Dążenie do tego, aby zaprzestać zanieczyszczania środowiska ma kilka mocnych podstaw. Idea zero waste obejmuje wszystkie sfery życia: jedzenia, dbania o higienę, przemieszczania się, ubierania czy nawet korzystania z atrakcji kulturalnych. Ograniczenie plastiku i odpadów ma dobry wpływ nie tylko na ekosystem – korzystając z naturalnych surowców dbamy również o swoje zdrowie. 

Gadżety zero waste – skąd ich fenomen? 

Zwolennicy idei zero i less waste wyposażają się w gadżety, które pozwolą im całkowicie zrezygnować z plastiku. Produkty stworzone w duchu wspomnianych wcześniej idei są wykonane z naturalnych materiałów – obojętnie czy chodzi o eko woreczki na owoce z bawełny, czy też o eko kubki na kawę. Przeznaczone są do wielokrotnego użytku, a czas ich rozkładu jest tak krótki, na ile to możliwe. Tego rodzaju gadżety stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania ich do swoich potrzeb. 

woreczki na pieczywo

Podstawowe zasady zero waste

  1. Refuse (odmawiaj) – w zasadzie tej chodzi o rezygnację z różnego rodzaju nieprzydatnych ulotek, plastikowych gadżetów czy jednorazowych opakowań.
  2. Reduce (ograniczaj) – ta zasada odnosi się do minimalizmu i polega na otaczaniu się tylko niezbędnymi rzeczami.
  3. Reuse (używaj ponownie) – postaraj się zapewnić wykorzystywanym przedmiotom drugie życie na tak długo, na ile będzie to możliwe i bezpieczne.
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – w zasadzie tej chodzi o kreatywne wykorzystanie zbędnych przedmiotów. 
  5. Rot (kompostuj) – obejmuje gromadzenie odpadków organicznych i przerabianiu ich na naturalne nawozy lub energię.

Niezbędne gadżety w duchu zero waste 

Naczynia wielokrotnego użytku 

Są one chyba najbardziej rozpowszechnionymi eko gadżetami. Do wyboru mamy niezwykle często wykorzystywane i składane kubki, bambusowe czy metalowe słomki, a także komplety drewnianych/bambusowych sztućców. Doskonale przydadzą się w przypadku wyjazdów, pikniku czy imprezy – są rozwiązaniem, które pozwala na ograniczenie szkodliwych tworzyw sztucznych bez jednoczesnego zmniejszenia komfortu użytkowania czy też walorów estetycznych. 

jak się reklamować

Produkty bawełniane

O eko woreczkach na warzywa i owoce już pisaliśmy, jednak przyjaznych idei zero waste produktów z bawełny jest więcej. Prawdziwym must-have są chociażby torby bawełniane Natura – idealnie nadają się zamiast tradycyjnej torebki lub plecaka, do przechowywania drobiazgów czy też do przenoszenia zakupów. Warto jednak zdecydować się na godnego zaufania producenta, który wykorzystuje w 100% bawełnę naturalną i barwioną. Podobnie rzecz ma się z maseczkami ochronnymi, gdyż wszystko wskazuje na to, że nosić będziemy je jeszcze długo. Najlepiej, gdyby uszyte były z tkaniny, która posiada certyfikat OEKO-TEX uznawany na całym świecie i szanowany znak bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych. Wolne od szkodliwych substancji takich jak pestycydy i sztuczne barwniki tkaniny zapewniają bezpieczeństwo skóry i ochronę przed reakcją alergiczną.

Wielorazowe produkty do pielęgnacji 

Coraz częściej zauważa się również negatywny wpływ na środowisku produktów przeznaczonych do pielęgnacji. Doskonałym pomysłem będzie korzystanie z materiałowych chusteczek do nosa i płatków kosmetycznych. Warto również podczas następnych zakupów zdecydować się na bambusową szczoteczkę do zębów i zrezygnować z jednorazowych maseczek w plastikowym opakowaniu. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *